Blog
Zabezpieczenia przeciw ptakom – co warto o nich wiedzieć?
Zabezpieczenia przeciw ptakom – co warto o nich wiedzieć? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się w jaki sposób zabezpiecza się dachy przeciw gołębiom? Profesjonalne firmy, oferujące prace na wysokościach, zajmują się tym regularnie – wszystko po to, aby zapobiegać osiedlaniu się ptaków, które może powodować różnego typu problemy. Do najpopularniejszych z nich należą oczywiście zanieczyszczenia, uszkodzenia konstrukcji, hałas, a nawet – w skrajnym przypadku – zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Co warto wiedzieć o zabezpieczeniach przeciw ptakom? Przychodzimy z podpowiedziami!
Zabezpieczenia przeciw ptakom – które z nich stosuje się najczęściej?
Jeśli chodzi o metody zabezpieczeń przeciw ptakom, do najchętniej wybieranych należą:
Kolce przeciw ptakom
Metalowe lub plastikowe kolce są zwykle montowane wzdłuż krawędzi dachów, parapetów, gzymsów i innych powierzchni. To właśnie one uniemożliwiają ptakom lądowanie i osiedlanie się na niepożądanych powierzchniach – odstraszając je danego miejsca. Kolce są szczególnie skuteczne na powierzchniach wąskich – na przykład znajdujących się nad drzwiami daszkach, gzymsach czy parapetach.
Specjalne siatki ochronne
Siatki przeciw ptakom wykonywane są z tworzyw sztucznych lub metalu. To właśnie one tworzą fizyczną barierę, która ogranicza ptakom dostęp do chronionych obszarów – dachów, balkonów i wnęk. Siatki tego typu stosuje się najczęściej w miejscach, gdzie kolce mogą nie wykazywać się pożądaną skutecznością, a więc na dużych powierzchniach dachów czy w miejscach trudno dostępnych.
Odstraszacze wizualne
Tak zwane „odstraszacze wizualne” imitują zagrożenia, a więc bodźce, których ptaki instynktownie starają się unikać. Tego typu zabezpieczenia przeciw ptakom – zarówno wizualne, jak i emitujące dźwięki (na przykład odgłosy niebezpiecznych dla gołębi zwierząt) mogą być skuteczne przede wszystkim na otwartych przestrzeniach i wszędzie tam, gdzie zamontowanie barier fizycznych może być trudniejsze do zastosowania.
Systemy elektryczne
Niskonapięciowe systemy elektryczne, które emitują lekkie impulsy elektryczne, gdy ptak ląduje na zabezpieczonej powierzchni to jedno z rozwiązań, jakie możemy zastosować, chcąc postawić na sprawdzone zabezpieczenia przeciw ptaki. Choć impulsy elektryczne rzeczywiście są nieprzyjemne dla ptaków – nie stanowią one niebezpieczeństwa, dzięki czemu niechciane gołębie unikają danego miejsca. Systemy elektryczne „zdadzą egzamin” na różnego typu powierzchniach – na przykład dachach czy gzymsach.
Żele i preparaty odstraszające ptaki
Jedną z metod zabezpieczeń przed ptakami jest zastosowanie specjalnych, chemicznych żeli – aplikowanych na powierzchniach, na których lądują gołębie. Żele tego typu mają nieprzyjemny zapach i konsystencję, co z powodzeniem zniechęca „nieproszonych gości”. Dzięki temu, że żele na odstraszanie ptaków można zastosować na różnorodnych powierzchniach – stają się one coraz popularniejszym sposobem na „walkę” z „intruzami”. Niestety, w przypadku opadów deszczu… ich skuteczność spada niemalże do zera.
Jak wybrać metodę odstraszania ptaków?
Wybór sposobu na odstraszanie ptaków zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań – takich jak chociażby specyfika miejsca czy natężenie problemu. Niejednokrotnie warto jest zdecydować się na połączenie kilku metod – tak, aby zwiększyć efektywność zabezpieczeń. Pamiętajmy jednak, aby – wybierając firmę, która wykona tę usługę – postawić nie tylko na takie przedsiębiorstwo, które podejdzie do problemu w sposób fachowy i profesjonalny, ale również stawiające na metody humanitarne, niepowodujące krzywdy zwierząt. Aby wybór metody odstraszania ptaków mógł okazać się „strzałem w dziesiątkę”, konieczne jest rozważenie kilku istotnych kwestii:
Z jakim rodzajem ptaków mamy do czynienia
Wybierając sposób odstraszania ptaków, zastanówmy się nad tym, z jakim konkretnie gatunkiem będziemy „walczyć”. Jeśli chodzi o gołębie – najlepiej będzie wybrać kolce, siatki i żele chemiczne. Z kolei w przypadku srok, wron czy kawek pomogą nam odstraszacze dźwiękowe i wizualne – ponieważ są to ptaki inteligentniejsze od gołębi, a co za tym idzie, trudniejsze do odstraszenia. Kiedy jednak chcemy wypłoszyć jaskółkę – zastosujmy siatkę bądź inną barierę fizyczną, która uniemożliwi jej budowanie gniazda.
Gdzie chcemy zastosować zabezpieczenie
Metodę zwalczania ptaków powinniśmy dopasować również do konkretnej powierzchni – na wąskiej, na przykład daszku czy gzymsie, dobrze sprawdzą się żele i kolce, natomiast na dużych przestrzeniach (między innymi polach uprawnych czy lotniskach) dobrze jest zastosować specjalne systemy odstraszające (dźwiękowe, wizualne, bądź jedne i drugie!). W trudno dostępnych miejscach postawmy na praktyczne siatki ochronne.
Czy estetyka ma dla nas znaczenie
Jeśli estetyka nie jest dla Ciebie istotna – z powodzeniem możesz zdecydować się na odstraszacze dźwiękowe i wizualne, która są widoczne i słyszalne nie tylko dla ptaków, ale również dla mieszkańców danego miejsca. Kiedy jednak zależy Ci na walorach estetycznych – wybierz przezroczystą, prawie niewidoczną na elewacji budynku siatkę. Co ciekawe, sprzyjającym estetyce rozwiązaniem są też kolce – szczególnie wtedy, kiedy dopasujemy ich barwę do koloru danej powierzchni.
Jaki budżet możemy przeznaczyć
Choć niektóre metody – takie jak żel chemiczny czy kolce – mogą być tanie w instalacji, zwykle wymagają regularnej konserwacji. Co więcej, metody takie jak systemy elektryczne czy dźwiękowe, będą wymagać od nas stałego zasilania, co naturalnie zwiększa koszty eksploatacyjne. Z kolei postawienie na tak zwane „metody trwałe”, na przykład kolce ze stali nierdzewnej, mogą generować niemałe wydatki w początkowej fazie, natomiast nie nadwyrężać budżetu w trakcie swojego „działania”.
Jakie normy prawne obowiązują w tym zakresie
Ze względu na to, że niektóre gatunki ptaków są chronione prawnie – stosowanie niektórych sposobów odstraszania może być ograniczone, a nawet całkowicie zakazane. Decydując się na wybór metody, zwróćmy więc uwagę na aspekty prawne oraz etyczne. Co więcej, dobrze jest unikać metod wyrządzających realną krzywdę ptakom – nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy ich miłośnikami, a problem wymyka się nam spod kontroli.
Czy łatwość montażu i instalacji są dla nas istotne
O ile niektóre metody możemy zastosować samodzielnie, o tyle wiele z nich, szczególnie na bardzo dużych wysokościach, wymaga fachowego wsparcia profesjonalnej firmy, zajmującej się świadczeniem usług alpinistycznych – w tym zakładaniem zabezpieczeń przeciw ptakom. Warto wybrać nie tylko metodę łatwą w montażu, ale również niewymagającą skomplikowanej konserwacji – szczególnie w tych miejscach, które nie są łatwo dostępne.
Ptaki na dachach – jakie zagrożenia ze sobą niosą?
Ptaki lądujące na dachach, gzymsach, parapetach, barierkach i w innych miejscach, w których przebywają na co dzień mieszkańcy, mogą nieść ze sobą kilka istotnych zagrożeń:
Zanieczyszczenia – odchody ptaków to nie tylko kwestia estetyki, ale również przyspieszania procesu korozji materiałów dachowych (szczególnie tych wykonanych z metalu). Ponieważ ptasie odchody są kwaśne – mogą prowadzić one nawet do uszkodzeń elementów dachowych, rynien czy innych metalowych konstrukcji. Co więcej, „niespodzianki” jakie zostawiają ptaki, mogą zanieczyszczać również wodę deszczową (zbieraną do zbiorników czy systemów nawadniania).
Gniazdowanie – tak zwane „gniazdowanie”, czyli budowanie gniazd przez ptaki, może przyczynić się do powstawania poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych. Ponieważ ptasie gniazda niejednokrotnie budowane są w otwartych wentylacyjnych, kominkach, rynnach czy innych częściach budynków, mogą skutecznie blokować chociażby przepływ wody w rytmach, co z kolei zwiększa ryzyko zalania. Z kolei gniazda budowane w systemach wentylacyjnych i kominkach przyczyniają się do zmniejszenia bezpieczeństwa w kontekście wybuchu pożaru. Kiedy gniazdo jest dość ciężkie – jak najbardziej może uszkodzić także delikatniejsze, lżejsze elementy danej konstrukcji.
Hałas – jak ptaki, to i hałas (szczególnie wtedy, kiedy na „nasz teren” przylatują spore grupy „nieproszonych gości”). Nie ulga wątpliwości, że hałas może nie tylko uniemożliwiać nam codzienny odpoczynek – szczególnie wtedy, kiedy ptaki gniazdują w okolicy okien – ale również pracę (powodując problemy ze skupieniem się i koncentracją).
Nieprzyjemny zapach – duże skupiska ptaków generują niepożądanych zapach, szczególnie w upalne dni – dlatego dla własnego komfortu proces odstraszania „intruzów” warto rozpocząć na długo przed tym, zanim zaczną przylatywać w grupach.
Choroby – ptaki mogą przenosić różnego rodzaju choroby, takie jak chociażby salmonellozę, histoplazmozę czy kryptokokozę, które mogą stanowić realne bezpieczeństwo dla zdrowia nas, ludzi. Nie wszyscy wiedzą, że do przeniesienia tego rodzaju chorób wystarczy… kontakt z odchodami ptaków. Niektóre z nich przenoszone są też przez drogi oddechowe. Co więcej, ptaki oraz budowane przez nich gniazda to niejednokrotnie również siedlisko wesz, pcheł i roztoczy, powodujących alergie i podrażnienia skóry (zarówno u nas, ludzi, jak i naszych czworonożnych przyjaciół).
Problemy z systemami komunikacyjnymi – ptaki mogą uszkadzać przewody elektryczne i elementy instalacji, co z kolei może prowadzić do przerw w dostawie prądu czy innych usług. „Niechciani goście” mogą także zakłócać działanie systemów antenowych, co przyczynia się do pogorszenia jakości sygnału telewizyjnego czy radiowego.
Poślizgi – odchody ptaków to nie tylko zaburzenie estetyki czy nieprzyjemny zapach, ale także ryzyko poślizgu – ze względu na to, że ptasie „niespodzianki” rzeczywiście tworzą śliskie powierzchnie na schodach, balkonach czy chodnikach. Pozbywając się gołębi ze swojego najbliższego otoczenia – realnie zwiększamy bezpieczeństwo użytkowania ważnych dla nas przestrzeni.
Jak się okazuje, kłopoty z ptakami mogą powodować nie tylko irytację czy niepokój, ale również problemy z utrzymaniem higieny danego miejsca, liczne awarie czy niszczenie elementów konstrukcyjnych. Na szczęście, korzystając z profesjonalnej firmy, zajmującej się na co dzień między innymi zakładaniem zabezpieczeń przeciw ptakom, możemy liczyć na sprawne zniwelowanie, a nawet całkowicie usunięcie problemu! Wybierając firmę do tego rodzaju zlecenia – zwróćmy uwagę na jej doświadczenie, podejście do klienta oraz do metod, jakie stosuje w walce z „ptasimi szkodnikami”.
Czytaj więcej:
Mycie okien na wysokości bez tajemnic – co pozwala na uzyskanie najlepszych efektów?
Obsługa wież telekomunikacyjnych i masztów GSM – na czym polega?
Wspinaczka po karierze: Rozwój zawodowy w branży prac na wysokości
Remonty balkonów i tarasów – kiedy warto się na nie zdecydować?
Jakich technik używają alpiniści przemysłowi do mycia okien na wysokościach?